While reading this I was actually eating my home-made yogurt. In fact, I eat 1 litre every day, one-third of a jar after every meal as I really love the flavour of the plain.
BUT GUESS WHAT - - - - I am now eating the 770th litre made from just one packet of Easiyo powder, from a batch I started in 2009!!!!
And it tastes MUCH better than the 1st litre I made from the packet, which tasted a bit artificial to me.
Just take about 10g (about a dessert spoon full) from each batch to make the next one, but instead of using water you have to use milk. I use the cheapest Value UHT skimmed milk, and it still tastes creamy, and costs about 50P per litre.
To be honest, I don't see the point of using the Easiyo sachets because it works out more expensive than buying yogurt from the shop! You can also make it using a spoonful of shop-bought live yogurt.
I really want to try this method. Is the UHT milk used at room temperature?
I'll experiment this weekend and report back!